05 August 2008

Stop

Toni Milaqi "Stop" ( acrylic on canvas and mixed technique, 120x90 cm, 2005)

Nje "Stop" stermadh buze detit. Qendrese imponuese e prepotences se ligjit. Dhe ti stepesh per nje cast. I pamundur te lash mekatet e tua ne te. I pamundur te arratisesh, te ikesh, te humbesh. Dallget perplasen me furi brigjeve. Dielli djeg pameshirshem. Planete inatcore skalavaren mbi koken tende. Rete kane shterur -prej kohesh- se avulluari qiejve.

Dhe ndonese ndjen brenda teje nje deshire te marre te heqesh rrobat, te zhytesh brenda atyre valeve epshndjellese dhe te shuash ne kete menyre vullkanin qe te vlon ne trup, perseri nguron. Shembelltyra e ligjit -ai "Stop" i mallkuar- ngrihet ashtu e qenesishme dhe kercenuese perballe teje.

Dhe ndjen dallget te tkurren, dhe ndjen qiejt te kridhen ne muzgje te trishte; dhe ndjen zerat e pulebardhave te vyshken, dhe diejt te fiken, dhe yjet te mos vijne, dhe malet te mbyten diku tutje ne horizont ... Je aty i ngecur ne reren perveluese, i drobitur prej vapes dhe i thare prej etjes se pafund ...