19 March 2008

Duke Biseduar me Breket

Toni Milaqi " Talking to panties " (acrylic on canvas and mixed technique, 130x100 cm, 2001)

Zgjohesh nga gjumi. Mengjes. Erresira dalengadale fillon e shperbehet. Syte e tu notojne ende ne boten e endrrave. Imazhe pafund, te cartura. Ngrihesh, do te ecesh ... rrezohesh ... merr fryme me zor. Nje lloj mpirjeje trupore, paralize. Ndihesh i gozhduar, ndonese asgjekundi nuk shfaqen gozhda, a pranga, a zinxhire. Gjumi ka ikur, larg. E per habine tende, ne kundershti me trupin, mendja eshte ajo qe kthjellohet, letargjia qe e kish kaperthyer tretet. Cuditerisht fillon te shohesh qarte, si kurre ndonjehere.
Sheh boten. Luftera, kudo. Per pushtet, para, fame. Njerez te rrekur ne keto luftera. Te tjere- viktima. Pa koke, pa kembe, pa duar.
Peshku i madh, gjithnje e ha te voglin.
Dhe ti vec vezhgon. Kembet s'te binden, as duart. Paraliza te gelltit te terin. Pak nga pak edhe trurin. Syte e ty - dy mina. Pamundesi per te vepruar. Je aty - i gozhduar, me pranga te padukshme ...
C'ironi! Perralla e lashte e Prometeut gjithnje moderne, gjithnje aktuale.
Njeriu i kthyer ne mall.
Njeriu=1 makine=10 televizore=100 kg patate=1000 pale breke.